’’Facebook’un ‘geçmişi sil’ özelliği hiçbir şey silmiyor’’

Facebook tarafından platform kullanıcılarına tanıdığı verilerini kontrol etme hakkı ‘geçmişi sil’ özelliğinin aslında geçmişi silmediği iddia edildi.

Facebook Yeni özelliğin, kullanıcının Facebook dışındaki sitelerde takip edilmesi özelliğini devre dışı bırakabildiği gibi bir özelliğe sahip olduğu açıklanmıştı.

Teknoloji haberleri paylaşan Mashable internet sitesi haberleştirdiği yazıda Facebook bu özelliği kullanırken, Facebook sunucularının kendi hesaplarında  hiçbir geçmişi silmediğini sadece kullanını hesabından geçmiş veri bağlantısının kesileceğini yazdı.

Bu yeni özelliğe göre kullanıcılar takip etme özelliğini devre dışı bırakarak, Facebook'un kendilerini Facebook dışında takip ederek ‘hedefli reklam’ göndermesini engelleyebiliyor.

Facebook’un hangi web sitelerine kendi bilgilerini hangi sitelere gönderdiğini daha önce görmesi imkânsızdı. Yeni özellik, sayesinde kullanıcılara, Facebook’un verilerini paylaştığı şirketlerin listesini ve kaç defa paylaşıldığını gösteriyor.

Habere göre, ‘geçmişi sil’ gibi facebook bir özellik kullanıcılara sunduğunu duyursa da kullanıcı verilerinin Facebook hesaplarında tamamıyla silinmesi mümkün olmuyor. ‘Geçmişi sil’ özelliği Dünya genelinde ilk İrlanda, Güney Kore ve İspanya'da kullanıma sunulacak.

Kaynak: trthaber

 

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?